Haber | 30 Ağustos Zafer Bayramı tören ile kutlandı

Bayramının 95. Yıldönümü Yeni Cumhuriyet Meydanında kutlandı. Törene Kaymakam Cengiz Cantürk, Garnizon Komutanı Albay Şaban Delioğlu, Belediye Başkanı Mehmet Türe,  Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener´e vekâleten Cumhuriyet Savcısı Selçuk Acar, siyasi parti başkanları, sivil toplum kuruluşları gaziler ve vatandaşlar katıldı.  
Tören, Atatürk anıtına çelenklerin sunulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal marşının okunması ile  başladı.  Törenin sunumunu yapan Üst Çavuş Ferit Yaşa, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar´ın 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajını okudu.  Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise Yüzbaşı Selahattin Onur yaptı. Onur konuşmasında, Osmanlı İmparatorluğunun yenilgisini fırsat bilen gafillerin, Türk Milletinin ‘Ben ezelden beridir hür yaşadım hür yaşarım. 
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım.´ Mısralarında destanlaşan bağımsızlık ve özgürlük tutkusunu, bayrak ve vatan sevdasını hesaba katmamışlardır.” Dedi. Mustafa Kemal Atatürk´ün, ‘Hattı Müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır.´Emri ile Türk Milletinin ordusu ile kenetlenerek bu tarihi zaferi kazandığını ifade eden Yüzbaşı Selahattin Onur; “Yakın bir zaman öncesinde yaşadığımız gibi, Türk silahlı Kuvvetlerinin içerisine sızmış hainlerin tuzaklarıda bir kez daha göstermiştir ki,  vatanımız üzerinde hain emelleri olan unsurlar içeride ve dışarıda şer ittifakı oluşturmuşlar, Milli birlik ve beraberliğimize kast etmişlerdir.
”Şeklinde konuşarak 15 Temmuz Hain FETÖ darbe girişimine atıfta bulundu. Tören, Anadolu Lisesi öğrencileri Ali Rıza Sarı ve Dilara Yalçınkaya´nın 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili okudukları şiirlerle sona erdi. Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, törenin sonunda Gazilerle bir hatıra fotoğrafı çektirdi.

 Eklenme Tarihi: