Haber | Başkan Türe Basınla Kahvaltıda Bir Araya Geldi

Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe Anamur’da çalışan yerel ve ulusal basın temsilcileri ile bir araya geldi.

Kahvaltı programına Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, Yeni Anamur Sahipleri ve Sabah Gazetesi Anamur Temsilcileri Kamil Cömertler Zümrüt Cömertler, Akdeniz Postası Yazı İşleri Müdürü ve Anadolu Ajans Anamur Temsilcisi Oktay Demir, Anadolu Ajans Temsilcisi Tahsin Ünlü, Gözde FM Radyosu Sunucusu Ayhan Kahvecioğlu, Anamur Postası Sahibi Abdullah Uysal ve Anamur Ekspres Gazetesi Sahibi, Doğan Haber Ajansı Anamur Temsilcisi, Anamur’a Yeni Bakış Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mithat Ünal, Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Osman Tanrıverdi, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Yaşar Yiğit katıldı.

Başkan Türe: “En Büyük Anma Programını Biz Yapalım”

Çeşitli konuların masaya yatırıldığı toplantının en önemli konusu terördü. Terörle topyekûn savaşılması gerektiği, artık haçlı zihniyeti ile karşı karşıya, süper güçlerin desteklediği teknoloji ile donatılmış bir örgütle karşı karşıya olduğumuza değinen Başkan Türe  “Gelin ülkedeki en büyük anma programını mülkü amirlerimiz, kaymakamlığımız öncülüğünde biz yapalım.  15 Temmuz sürecinden en fazla etkilenenlerden birisi de şahsımdır. Kutsal bir görevden gelen, 20 yıl askeri mesleği anımızla şanımızla taşıyan bir vatandaşım. 15 Temmuz sonrası 20 Temmuz’da biz de payımızı aldık.  Ama siz başta olmak üzere bana inanan basın mensupları ve ülkücü camianın neferleri ve siyasi görüşü ne olursa olsun Anamurlu vatandaşlarımızın bana inanması ile ve Türkiye Cumhuriyeti’nin savcılarına, hakimine, emniyetine, askerine sonsuz güveni olan bir kişiyim ve bu güvenimi de hiç kaybetmedim  ve şahsıma açılan dava da 11 ay sonra gerçekler ortaya çıktı. Bakanlığımızın yapacağı 15 Temmuz programında belediyemiz emrindedir” şeklinde konuştu.

Açıklamalarına devam eden Başkan Türe; “Ülkemiz bir savaşın içinde, doğuda devam eden terörle mücadele süper güçlerin bu topraklarda siyasi emelleri olan dış kuvvetlerin eskiden gizli olarak artık alenen terör örgütlerini destekleyerek coğrafyamıza yayılmışlardır. Komşularımızın tamamında sorun var. İç savaş ve istikrarsızlık var. Hal böyle olunca bu durumun ülkemize de yansımaması imkansız. Bizler o bölgede görevde iken terörle mücadele yapıyorduk, ama artık süreç öyle bir hale geldi ki artık terör koca bir ordu haline geldi. Terör örgütü sadece yurt içi kanadı değil başta ABD olmak üzere PYD, YPG ve devamında bağlantılı demek de yanlış olur, birebir kendisi denen PKK terör örgütü ile mücadele ediyoruz. 35 yıldır zaman zaman ülkemizin kazanımları da oldu, ama zaman zaman da en üst seviyeye tırmandı. Şehit sayısı, olay sayısı ve ülkemizi etkileme açısından, tabi geçmiş zamanda terörle mücadele birliklerimiz büyük başarılar kazandı. 

UÇAKLARI DA OLACAK

  Artık karşımızda sıradan bir terör örgütü olmadığına dikkat çeken Başkan Türe terör  örgütlerinin Kuzey Irakta referandum denen bir uygulamaya geçeceğini ve bölgenin yerel güçleri Avrupa’nın da desteği ile sözde Kürdistan Devletini kurma hayallerini gerçekleştirmek istiyorlar. Böylelikle batının daha çok desteğini alarak, yakın zaman da uçak ve helikopterlerinin de olacağına dikkat çeken, Başkan Türe “ eskiden terörle ilgili konularda bazı hatalar yapılsa da şu anda devletimizin hükümetimizin terörle mücadelesini destekliyorum.  Terörle mücadele derken bu sadece PKK değil FETÖ, PYD, YPG, DEAŞ, IŞİD gibi bu örgütlerle şu anda emniyetimizin, askerimizin tüm güçleri ile siyasi destekler ile mücadelesini yüzde yüz destekliyorum ve takdir ediyorum. Bu mücadele keşke geçmişte de yapılsaydı hata yapılmadan bugünlere gelinseydi. O dönemde Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımız bu terör örgütünü nasıl bitiririz derken;  o çözüm sürecinin, çözüm olacağı düşüncesinde oldukları kanaatindeyim, yoksa hiçbir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, Cumhurbaşkanı, Başbakanı terör örgütlerinin güçleneceği bu sürece izin vermezdi. Ama biz o zaman da söyledik terör örgütü ile masaya oturulmaz, terör örgütleri ile pazarlık olmaz. Terör örgütlerine güven olmaz, terör örgütleri ile Türkiye Cumhuriyeti’ne eş bir devlet gibi aynı masaya oturulmaz. Ama şu andaki mücadele inşallah o günlerdeki o boşlukları dolduruyor.

Milli İrade İle Terörle Başa Çıkılır

 Milli iradeye değinen Türe “ Şu anda ki terörle mücadele tek başına ne bir partinin ne emniyet güçlerinin ne askerin tek başına mücadele edeceği bir durumdadır, ülkenin topyekûn mücadele edeceği bir aşamaya gelmiştir. Çünkü karşımızda artık bir haçlı zihniyeti vardır. Mustafa Kemal’in Samsun’a çıktığındaki gibi milli bir irade ile terör örgütleri ile başa çıkılacaktır. O yüzden söylemlerimiz tamamen siyaset üstüdür ve samimiyete dayanır. Siyaseti bir kenara bırakıp bu ülkeyi bırakacağımız çocukların, geleceğinin garanti altına alınacağı bir süreçten geçiyoruz. Dolayısı ile yerelden genele terörle mücadelede topyekûn hareket edilmeli. Sadece doğudaki ülkelerle değil Avrupa da ki birçok ülke ile de sorunlarımız var. Tabi ki bu sıkıntıları bir parti’ye mahal etmek haksızlık olur. Ama Başbakanımız, Cumhurbaşkanımız, devletimiz tabi ki sorumludur,  artık karşımızda bir haçlı zihniyeti var. Dolayısı ile bu süreç artık devletimize askerimize destek verme zamanıdır. Tabi ki siyaset yapılacak ama bir taraftan da bu ülkenin parçalanmaması için hamleler yapılmalı.” Şeklinde konuştu. 

PROJELERİMİ ENGELLEMEK İSTEYENLER BUNDAN VAZGEÇSİNLER YOKSA İSİMLERİNİ AÇIKLARIM

Olumlu şeylerin perde arkasında bazı sıkıntılar da yaşadıklarını, projelerin hayata geçmesini, Anamur’un gelişmesini engellemeye çalışan, engelleyen sivil toplum kuruluşu, kişi ve kişiler olduğunu söyleyen Başkan Türe, şöyle devam etti:

“Siyasetin içinde bu tür şeyler olabiliyor. Ne yazık ki siyasi beklenti içine giren, nefsinin esiri olan kişiler yada STK’ların bu tür hareketleri her yerde aşikar. Ancak ben şahsıma ve belediyeye yapılan karalamalara ve yıpratmalara hoşgörüyle bakan ama onurumuzla gururumuzla oynanan bir karalamayı da avukatlarımıza havale eden bir sistem benimsedim. Bunları önlemek mümkün değil. Anamur’un geleceğine, çocuklarımızın geleceğine, projelere engel olmaya çalışan kişi ve kişileri bugüne kadar hiç deşifre etmedim. Ama parantez açarak söylüyorum; insanları telefonla arayarak ‘Tarım ve gıda fuarına katılmayın’ diyen STK’lar, ‘Turizm ve muz festivaline destek vermeyin’ diyen kişiler hafızamızda mevcut. Onları hiçbir zaman deşifre etmedik. Mücadele ederek Anamur’a engel olmalarının önüne geçiyoruz. Ama eğer engel olamayacak bir hale gelirsek, iyi niyetli insanları caydırıp korkuturlarsa festivalde 25 bin kişinin karşısında engel olan kişi, kişiler ve STK’ların ismini açıklarım. Benim ilçemizin geleceği için yapmak istediğim sosyal, kültürel ve fiziki projelere engel olmak isteyenler, kafasından bunu geçirenler, vazgeçsinler. Emeğimiz var, alın terimiz var. Mehmet Türe’nin değil, MHP’nin değil, Anamur Belediyesi ile halka hizmet etmeye çalışan bir ekibiz. Bu zihniyette olanlar varsa bu düşüncelerinden vazgeçsinler, yoksa ben onları isim, adres ve numara vererek vatandaşla paylaşacağım.”

 

2019′DA ADAY OLMAK İSTİYORUM

2019′da verdiği sözlerin yüzde 90′ını gerçekleştirmiş bir belediye başkanı olarak halkın karşısına çıkmak istediğini belirten Türe, adaylık ile ilgili olarak şunları söyledi:

“2028′e kadar Anamur’a hizmet etmeyi arzu ediyorum. Yani 2 dönem daha. Bazılarının ‘uçuk’ dediği, benim ise ‘planlanan’ dediğim, Azıtepe’ye teleferik, Ören-Bozdoğan arasına hafif raylı sistemi yapmak sahil projesini tamamlamak istiyorum.

Son zamanlarda siyasi birtakım gelişmeler, siyasi birtakım oluşumlar mutlaka bizleri de etkiliyor. Kamuoyunda bizi sevenler ve bu görevde kalmamız gerektiğine inanan fakat siyasi bir hamle olarak bizim aday gösterilemeyeceğimiz, aday gösterildiğimiz zaman da salt çoğunlukla yine 2 dönem, 3 dönem belediye başkanı seçilebileceğimizi dile getiren dostlarımız arkadaşlarımız, siyasi görüşleri çok farklı insanları görebilirsiniz. Ne mutlu ki bana, Anamur’da siyasi görüşü ne olursa olsun yüzde 95 insanların sevgisini, güvenini kazanmış bir kişi ve ekip olarak karşınızdayım. Şunun altını çiziyorum; halkı arkasına almayan hiçbir siyasetçi başarılı olamaz. Doğru her zaman kazanır, yanlış şeyler, senaryolar kısa vadede başarılı gözükse de uzun vadede duvara toslar. Onun için dimdik ayaktayım. Engellemeler, karalamalar, kösteklemelere rağmen halkın içine omurgalı bir belediye başkanı olarak başım dik çıkıyorum. Halkımızın iyi gününde, kötü gününde yanındayken bana verdikleri tepkileri ölçtüğüm zaman, ben ödülümü alıyorum. Farklı siyasi görüşteki insanların samimiyetle beni sevdiklerine, güvendiklerine, aday olmam gerektiğini ve belediye başkanı olarak devam etmek gerektiğini söylediklerine şahitlik ediyorum. İşte bu noktada siyaset üstü bir hamleyle inşallah 2019′da yine belediye başkanı adayı olup yine belediye başkanlığı görevini yürütmek isteyen bir zihniyete sahibim. Beni seven arkadaşlarımın sık sık beni Ankara’ya yada başka mevkilerdeki görevlere yakıştırdıkları da oluyor. Ama altını çizerek söylüyorum; bizim sevdamız Anamur. Bizim olmazsa olmazımız Anamur. Bizim dünyamız Anamur. Dolayısıyla hiçbir siyasi beklentiye girmeden haddimizi ve hesabımızı aşmadan Anamur’a hizmet etmenin yollarını arayacağım, sonuna kadar. Her ne şekilde olursa olsun Anamur’a hizmet etme görevini yürütmek istiyorum. Ama bunu yaparken de hiç kimseyi kırmadan, dökmeden halkı karşıma almadan, partime ve teşkilatıma laf söyletmeden göreve devam etmek istiyorum.”

 

ORMAN TEŞKİLATINA TEŞEKKÜR

Başkan Türe, konuşmasının sonunda Kükür mahallesindeki orman yangını için geçmiş olsun dileklerinde bulunarak, söndürme çalışmasına katılan bakanlık, genel müdürlük, bölge müdürlüğü ve Büyükşehir ile Anamur Belediyesi yetkilileri ve personeline teşekkür etti.

 

SURİYELİLERİN İHTİYAÇLARI KAMPLARDA KARŞILANMALI

Türe, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Anamur’da Suriyeli sayısının her geçen gün artmasının getireceği olumsuzluklar ile ilgili soruyu yanıtlayan Türe, “Biz daha önce bu konuda net tavrımızı ortaya koyduk. Suriyeliler’in kentimizin sosyal dokusuna zarar verebileceğini, ucuz işgücü oluşturmaları nedeniyle ilçe ekonomisini olumsuz etkileyeceğini belirterek, bu kişilerin onlar için oluşturulan kamplara yerleştirilmesi ve orada ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğini söyledik. Bu düşüncemiz değişmedi. Bazı kurumlardan bu konuda bilgi istedik ama alamadık. Konunun belediye ile ilgili kısmını hassasiyetle takip ediyoruz ve müdahale etmemiz gereken bir durum olursa ediyoruz” dedi.

Başkan Mehmet Türe yaptığı açıklamaların ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayarak fikir alışverişinde bulundu. 

Program basın mensupları ile aile fotoğrafı çekimi ile son buldu.

 

 

Görüntünün olası içeriği: 10 kişi, oturan insanlar, masa ve iç mekan

 

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, gülümseyen insanlar, oturan insanlar, masa, yiyecek ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 10 kişi, oturan insanlar, yemek yiyen insanlar, masa, yiyecek ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, gülümseyen insanlar, oturan insanlar, masa ve iç mekan

 

Görüntünün olası içeriği: 9 kişi, gülümseyen insanlar, oturan insanlar, yemek yiyen insanlar, masa, yiyecek ve iç mekan

 

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, yemek yiyen insanlar, oturan insanlar, masa, yiyecek ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, oturan insanlar, masa ve yiyecek

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, oturan insanlar, masa ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, oturan insanlar

Görüntünün olası içeriği: 7 kişi, oturan insanlar, masa ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, oturan insanlar, masa ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, gülümsüyor, oturuyor, masa ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, oturan insanlar ve masa

 

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, telefon ve yakın çekim

 

Görüntünün olası içeriği: 7 kişi, oturan insanlar, masa ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, gülümseyen insanlar, oturan insanlar ve masa

 Eklenme Tarihi: