Haber | Festivalin Son Günü Coşkulu Geçti

Anamur 11. Uluslararası Kültür ve Muz Festivali'nin son gününde sahne alan Tuğba Yurt, yaklaşık 20 bin kişiye unutulmaz bir konser verdi. 

Festivale Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, eşi Meliha Türe,  Belediye Meclis Üyeleri, STK Başkanları, Muhtarlar, çevre il ve ilçelerden de gelenler ile birlikte yaklaşık 20 bin vatandaş katıldı. Konser öncesi festival için üç gündür Anamur’da bulunan Mamak Belediyesi AFEM Halk Oyunları Ekibi, Gürcistan Halk Dansları Grubu, Afrika Akrobasi Show ve KKTC Dans Grupları sahne aldı. Anamurlular'dan oluşan İdil Gökyar'ın solistliğini yaptığı Grup Apollo Band konseri ile program başladı. Festivalde sponsorların isimleri  tek tek okunarak sahneye davet  edildi ve  teşekkür belgeleri verildi. Belediye hizmet slaytı ile vatandaşlara Belediye’nin 2009-2017 yaptığı ve önümüzdeki dönemlerde yapılması planlanan hizmetler ile ilgili vatandaşlara bilgi verildi.

Anamur 11. Uluslararası Kültür ve Muz Festivali’nin son gününde festivale sponsor olan iş adamlarına plaket sunan Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe stand açan herkesi tek tek dolaşarak teşekkür  belgesi takdim etti. Başkan Türe festivale katkılarından dolayı Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a, sponsorlara, festival alanında stand açanlara, belediye personeline ve festivalde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Festivalde konuşma gerçekleştiren Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe "Anamur 11. Uluslararası Kültür ve Muz festivaline hepiniz hoş geldiniz. Türkiye’nin en büyük ilçe festivalinin ilçemize, ilimize ve insanlığa hayırlı olmasını diliyorum. Konserimizin yapılmasında desteklerini esirgemeyen başta Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Burhanettin Kocamaz’a, Alanya Belediye Başkanımız Sn. Adem Murat Yücel'e , STK’lara, stand açan katılımcılara ve siz değerli misafirlerimize teşekkür ediyorum. Değerli hemşerilerim yollarımızı altından kaldırımlarımızı gümüşten yapabiliriz ki ama ülkemizin bir sırat köprüsünden geçtiği süreçte sosyal ve kültürel faaliyetleri, sportif faaliyetleri bir kenara itersek fiziki projelerin bir anlamı kalmaz. Sosyal ve kültürel faaliyetleri o beldenin ilin ekonomisinin canlanmasında önemli yol oynar bu festivalle ilçemizi tanıtmak istedik."dedi.

Başkan Türe “Bu Tür Festivaller ve Fuarlar Tek Başına Olmuyor”

Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe: "Bu tür faaliyetler STK’ların destek vermesiyle hayata geçiyor 2014 Büyükşehir yasasından sonra ilçe belediyeleri çok büyük sıkıntıya düştüğünü biliyoruz. Yasadan sonra gelirlerin fazlası Büyükşehir’e gidiyor. Ama Mersin’de gerçekten 25 yılın tecrübesi olan yöre ayrımı yapmayan Burhanettin Kocamaz sayesinde Büyükşehir’in dezavantajlarını avantaja çevirdik. Cennetten Bir Köşe olan Anamurumuzu gelecek nesillere daha iyi hazırlamak için elimizden geleni yapıyoruz. Tabi ki her şey tozpembe olmuyor 25 Ekim’de Tarım ve Gıda fuarını engellemeye çalışanlar olmaz ben buradan Tüm STK’lara ve resmi kurumlara birlik beraberlik teklif ediyorum. Gelin bu tür organizasyonları beraber yapalım. Festivale sahip çıkmak Anamur’a sahip çıkmaktır. Anamur’a sahip çıkmak geleceğimize sahip çıkmaktır. " diyerek sözlerine son veren Başkan Türe herkese iyi eğlenceler diliyorum."dedi.

Anamur Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Gürel ve Mersin Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ali Rıza Kibrit ile beraber SDT Organizasyon firma sahibi Sedat Çakır ve Festivalimizin Sunucusu Levent Kol’a sunumları ve organizasyonda verdikleri emekler için teşekkür edilirken  plaket ve çiçek takdim edildi.

Başkan Türe “Artık havai fişek istemiyoruz.”

 Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe festivalde bir kampanyanın da başlamasına öncülük etti. Konuşma yaptığı esnada arkasında açılan bir pankartla  havai fişek atılmasına karşı olduğunu bu yıl itibari ile festivallerde havai fişeklerin atılmayacağını söyleyen  Başkan Türe  “Kuşların yaşam alanına gasp ediyoruz, doğayı gasp ediyoruz,  yüzlerce kuşun ölümüne sebep oluyoruz. Bu duruma bir dur demek için bizde elimizden geleni yapma kararı aldık.  Herkes kendi evinin önünü süpürürse ortada pislik kalmaz diyerek bizde kendi evimizden, Anamur’dan başladık. Artık havai fişek istemiyoruz.” Dedi.

 Tuğba Yurt birbirinden sevilen parçalarla 11. Uluslararası Kültür ve Muz festivalinde 7'den 70'e herkesi coşturdu.  

Başkan Türe’nin konuşmasından sonra sahne alan Tuğba Yurt 2014 yılının çıkış müziği "Sakin ol" şarkısı ve birbirinden güzel şarkıları ile Anamurluları çoşturdu. Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, Eşi Meliha Türe ile birlikte sanatçı Tuğba Yurt’a Anamur’u temsil eden Yörük Kızı figürlü heykel, çiçek ve Anamur Belediyespor forması hediye etti.

Yaptığı konuşmada Tuğba Yurt böyle güzel bir atmosfer olduğu için Anamur halkına teşekkürlerini dile getirdi. Plaket ve çiçek takdiminin ardından  şarkıları ile eğlendirmeye devam eden Tuğba Yurt  Yaklaşık olarak 2 saat sahnede kaldı.

Konser Tuğba Yurt ile birlikte sahneye çıkan,  Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, Protokol ve vatandaşların Türk Bayraklarıyla İzmir Marşını söylemesi ile son buldu.

Konser sonrası Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe Belediye personeline emeklerinden dolayı teşekkür etti.

 

 

 Eklenme Tarihi: