a
0(324) 814 11 15
Çağrı Merkezi
Share
Deniz Turizmi
Mersin İli'nin en uzak ve önemli turizm merkezilerinden biri olan Anamur'un deniz kıyısı uzunluğu, girinti, çıkıntıları hesaba katmaz isek Bozyazı sınırından başlayarak Anıtlıya(Kaledran) kadar 60 kilometredir. Anamur'un doğu ve batı kıyılarında dağlar yer yer denize dik inmektedir. Bundan dolayı çoğu yerde deniz derindir ve plajlara rastlamak bir hayli güçtür. Melleç, Anıtlı (kaledran) yerleşim yerlerinde doğal plajlar vardır. Anamur merkezde ise Pullu Orman İçi Milli Parkından başlayan ve Anamurim’a(Anamur Burnu) kadar devam eden 17 kilometre uzunluğunda bir sahil ve plaj mevcutturPlajın her yerinde denize girilebilinir.
 
Anamur plajlarında turizm için gerekli bütün tabii unsurlar bulunmaktadır. Ören plajı Anamur’un batısında yer alır. Plaj kumlu, çakıllı özelliktedir. Diğer kıyılara göre daha derindir. Kıyıdan 2-3 metre içerde deniz hemen derinleşmeye başlar. İlçenin önünde bulunan 17 kilometre uzunluğundaki doğal plajın oluşması Anamur’u çevreleyen Kuzey dağlarım(Torosların) denize paralel uzanması, dağlarla deniz arasında bir ova oluşumunu sağlamış, böylece Anamur plajları meydana gelmiştir.
  
Deniz, Türkiye’nin hiçbir sahilinde olmayan bir temizliktedir. Denize karışan hiçbir fabrika artığı yoktur. Kıyılar düzenlenmemiştir. İstenilen yerde denize girilebilinir. Plaj hizmetleri belirli merkezlerin önünde verilmektedir. Plajların niteliğinin yükseltilmesi ve temizliğin artırılmasıkonusunda halkı bilinçlendirmede ve deniz kenarlarına duş hizmetleri sağlamda bölge belediyelerine görevler düşmektedir. Ören açıklarında ve Akdeniz kıyı şeridinde meydana gelen akıntılar da denizi temizler, kendi kendini filtre eder. Kocaçay da bu temizliğe katkıda bulunur.
  
Pullu plajı ve Kale civarındaki plajlarda güneşlenme ve yüzme için uygundur. Kale karşısında yer alan ve martıların yuvası durumunda bulunan Güvercin Adası iyi yüzücüler için bir yüzme hedefi konumundadır.
  
Anamur plajlarında ince kumlu ve çakıllı geniş sahil bandı hemen dikkat çeker. Dragon ile Çayağzı arasındaki cerenler mevkiindeki plajın bir diğer özelliği de denizin sığ olmasıdır.
  
Pullu kampı çadır kampına uygundur. Denizin, kumun ve ormanın birleştiği ender alanlardandır. Dragon parkında ise ağaçların altında hem denize girilebilir, hem de piknik yapabilir, WC, duş hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.
  
İskele plajlarında yeme, içme ve barınma ihtiyacına cevap verebilecek çay bahçeleri, lokantalar, pansiyonlar ve oteller vardır. Doğal plajlarla birlikte, güzel manzaralı koyların yanı sıra Nisan-Kasım aylarında iklimin ve deniz suyu sıcaklığının uygun olmasından deniz mevsimi devam edebilmektedir. Deniz mevsiminin bu kadar uzun süreli olması bölgenin turizm potansiyelini destekleyen özelliklerdendir.