a
0(324) 814 11 15
Çağrı Merkezi
Share
TAŞELİNİN TÜRKLEŞMESİ ANLATILDI

Anamur  Belediyesi Meclis Salonunda  “Taşelinin Türkleşmesi"  konulu konferans anlatıldı.

  Anamur Kültür Derneğince organize edilen konferansı emekli öğretmen Ali Yıldız verdi. 

 Konferansa Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe,  Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Güre, İYİ Parti İlçe Başkanı Erdal  Bulut, CHP Belediye Başkan A. Adayı  Durmuş Deniz  ve çok sayıda davet

li katıldı.

 Yaklaşık 2 saat  süren konferans iki kısımdan oluştu. Konferansın birinci kısmında  Taşeli denen bölgenin Türkleşmeden önceki durumu bahsedilirken, ikinci kısmında  Türkleşmesi ve şu anki durumundan bahsedildi.

  Yıldız “Anadolu Selçuklu Devleti’nin ve Osmanlı İmparatorluğunun kuruluş aşamasında sınır boylarında, yani uçlarda dağ başlarında geçit yerlerinde, boğazlarda, sahipsiz ve tenha yerlerde, boş topraklar üzerinde Orta Asya’dan dalga dalga gelen göçmenler tarafından kurulan bir nevi Türk Manastırları olan zaviyelere,  yeni bir memlekete gelip yerleşen kimselere Kolonoizatör Türk Dervişleri deniliyordu.

Göç dalgaları ile Anadolu’ya gelen dervişler kendileri ile birlikte memleketlerinden örf ve adetlerini, dini usul ve esaslarını da beraber getirmişlerdir. Anadolu’ya göçlerle gelen ya da nakledilen Türkmen boyları,  Selçuklular ve Osmanlılar döneminde, çeşitli tarihlerde Bizans ve Kilikya sınırlarına yerleştirilmişlerdir.Dağlık Kilikya denilen yer ( Taşeli Yöresi ) Konya, Mersin ve Antalya’nın belli  ve çevresidir.” Dedi.

  Konferans plaket taktimi ile son buldu.