a
0(324) 814 11 15
Çağrı Merkezi
Share
ANAMUR BELEDİYESİ ÇOCUK HAKLARINA SAHİP ÇIKTI

     1 Ekim Dünya Çocuk Hakları Gününde Anamur Belediyesi Danışmanlık Merkezi ve Konservatuvar  öğrencileri haklarını anlattı.

 Program kapsamında çocuklar ilk olarak Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe’yi ziyaret etti, ardından Musurup Sanat Sokağında bildiri dağıttı.  

    Başkan Türe’yi Ziyaret Etiler

 Çocukları makamında karşılayan Başkan Türe misafirleri ile özel olarak ilgilendi.  Başkan Türe ile sohbet eden çocuklar daha sonra uluslararası kabul görmüş “Çocuk Hakları Bildirgesinin içinden seçtikleri 10 maddeyi başkanlık makamında okudular. Çocukların okudukları maddeler şu şekilde;

“Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1959 yılında çocuk hakları bildirisini yayınladı. Bu bildirideki en önemli ifadeler şöyledir;

1. Hiçbir çocuk, ırk, renk, cinsiyet, din, dil, siyasal inanç nedeniyle ayrıma tabi tutulamaz.

2. Her çocuk korunacak ve özel bakım görecektir.

3. Her çocuk, doğduğu andan başlayarak, bir isme ve yurttaşlığa hak kazanmalıdır.

4. Her çocuk, sosyal güvenlikten yararlanmalıdır. Sağlıklı büyüyüp gelişmesi için, gereken her çaba gösterilmelidir.

5. Engelli çocuklar için, özel bakım ve eğitim uygulanmalıdır.

6. Hiçbir çocuktan sevgi esirgenmemelidir. Ailesi olmayan ve yoksul çocuklara özel ilgi gösterilmelidir.

7. İlköğretim zorunlu ve parasız olarak çocuğa sağlanmalıdır. Çocuk oyun oynamak ve dinlenmek imkanlarına sahip olmalıdır.

8. Sosyal yardım ve koruma denildiğinde ilk akla gelen çocuklar olmalıdır.

9. Çocuk, her tür kötülük ve sömürüden korunmalıdır.

10. Çocuk, insanlar arasında ayrılık sebebi olan nedenlerden titizlikle korunmalıdır.

 “Evlatlarımızın Günü kutlu Olsun”

  Çocukların maddeleri okumasının ardından konu ile ilgili  açıklama yapan Anamur Belediye Başkanı  Mehmet Türe “ 1 Ekim Dünya Çocuk Hakları Günü evlatlarımıza kutlu olsun. Çocuklarımız  yarının büyükleridir, geleceğin yöneticisi ve güvencesidirler. İnsanlığın mutluluğu, dünyamızın güzelleşmesi, çocukların korunmasına ve iyi yetişmesine bağlıdır. Bu amacın gerçekleşmesi için Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1959 yılında daha iyi bir yaşam, mutlu bir çocukluk dönemi için Çocuk Hakları Bildirisi‘ni yayınladı.

Türk milleti olarak Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e Dünyada tek çocuk bayramını tüm dünya çocuklarına armağan ettiği için minnet ve gurur duyuyoruz. Bütün çocuklar için, daha güzel bir gelecek diliyor, Anamur Belediyesi olarak bu hedef için çabalıyoruz” dedi.

Sokakta Bildiri Dağıttılar

Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe’ ye misafir   olarak ağırladığı ve kendilerini ifade etme şansı verdiği için teşekkür eden Anamur Belediyesi Danışmanlık Merkezi  ve Anamur Belediyesi Konservatuvarı öğrencileri sokakta bildiri dağıttı.

Başkan Türe’nin yanından ayrılan çocuklar Muşurup Sanat Sokağı’na çıkarak bildiri dağıttılar. Sokakta bildiri dağıtan çocuklar vatandaşlar tarafından ilgi ile karşılandı.